Yükleniyor

Backlink nedir?

Backlink nedir?

Backlink nedir?

Backlinkler sitenizin Google’dan aldığı trafiği artırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli SEO sıralama faktörlerinden biridir. Aslında, 2016 yılında Google tarafından yapılan bir açıklama içeriğin ardından en önemli sıralama faktörlerinden birinin backlinkler olduğunu belirtmiştir.

Ancak SEO dünyasında yeniyseniz ve sitenizin trafiğini artırmaya çalışıyorsanız muhtemelen backlinklerin ne olduğunu ve neden bu kadar önemli olduklarını bilmiyor olabilirsiniz. Bu içerikte backlink kavramına ait bilmeniz gereken her şey yer almaktadır.

Backlink Nedir?


Backlink Nedir? Neden Tercih Edilir?

Backlink, web sayfalarımız için ücretli veya ücretsiz olarak almış olduğumuz bağlantılardır. Faydalı olabilmesi için kalıcı ve kaliteli olması gerekmektedir. Bu terimi bir çok site farklı türde tanımlayarak bizleri bilgilendirmektedir. Fakat 5 yıl önceki bilgi ile günümüzdeki bilgiler aynı değil. Arama motorları özellikle de Google kendini sürekli yenileyen, geliştiren bir oluşum içerisindedir. Özellikle de son 4 yıldır yapmış olduğu algoritma değişiklikleri kullanıcılarının oldukça dikkatini çekti.

Geçmiş dönemlerde backlink nedir diye sorulduğunda herhangi bir yerden almış olduğunuz bağlantıdır diyebiliyordum. Ama artık bu böyle değil. Artık kaliteli kaynaklardan alınmayan hiçbir bağlantı benim için backlink sınıfına girmiyor. Sadece bağlantı almakta önemli değil. Bir yere eklenilen bağlantı kaldırıldıktan sonra ne anlamı var. Bunun anlık olarak faydası olsa da ileriye dönük zararı olacaktır. Hatta o kadar ciddi zararları olacaktır ki bir daha web sayfalarımızı arama motorlarında göremeyecek kadar. Bu konuyu ciddiye almanızı önermekteyim. Bağlantı alıp kaldırılmaması da yeterli değil. Davranışda olmalı. Bağlantı aracılığıyla gelen kullanıcı aradığını buluyor mu? Sonuca ulaşıyor mu?

Backlinkleri ve Stratejinizdeki Rollerini Anlamak

SEO içinde “gelen linkler” veya “harici linkler” olarak da adlandırılan backlinkler, bir sitedeki sayfadan diğerindeki bir sayfaya giden linkler olarak bilinmektedirler. Bunlar, sitenizdeki iki sayfa arasında bulunan dahili linklere kıyasla, sitenize işaret eden üçüncü taraf kaynaklardan gelen linklerdir.

Güven

Sitenizin SEO başarısını artırmak istiyorsanız, Google ve diğer arama motorlarının sitelerin otoritesini belirlerken kullandıkları linklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunları bir sitenin itibarı olarak düşünmelisiniz. A sitesinden B sitesine giden linkler, güvenilir bir kaynak olduğuna dair bir oy olarak görülmektedir.

Birbirini tanımayan beş kişi, belirli bir restoranı şehrinizde en iyisi olarak tavsiye ettiyse, muhtemelen birden fazla kişi bunun için kefil olacağından orada iyi bir yemek bulacağınıza güvenirsiniz. Siteniz için benzer durumun geçerli olduğunu unutmamalısınız.

Popülerlik

Google bu şekilde olan backlinkleri bir site veya bir web sayfası için popülerlik oyu olarak görmektedir. Daha fazla sayıda linke sahip olanlar ile daha yüksek sıralama elde edenler arasında güçlü bir korelasyon vardır.

Başka birinin sitesinden kendinize (veya başka bir siteye) giden herhangi bir link bir backlinktir. Ancak yakında tüm linklerin eşit olmadığını öğreneceksiniz. Tıpkı daha önce hiç tanışmadığınız birisine karşı saygı duyduğunuz bir kişiden gelecek öneriye güvenmek gibi bir durum söz konusudur. Google daha çok güvenilir olan adreslerden gelen linkleri çok daha fazla önemsemektedir.

Bu güven, Google’ın o sayfanın öneminin ve yetkisinin göreceli puanını belirlemek için bir sayfayı işaret eden backlinklerin kalitesini ve miktarını değerlendiren algoritmalarından biri olan PageRank biçiminde karşımıza çıkmaktadır. Önceden net olarak sorgulanabilen günümüzde ise ölçümlenemeyen bir değerdir.

Backlink Türleri

Backlinklerin aynı olmadığı daha önce zaten belirtilmişti. Aşağıda bilmeniz ve anlamanız gereken farklı backlink türlerini bulabilirsiniz. Backlinkler hakkında bilgi edinmeye devam ederken bu türleri en iyi şekilde incelemelisiniz.

Nofollow Linkler

Linkler güvenilir kaynaklardan gelen birer oy gibidirler. Dolayısıyla bir site için kefil olmak istemiyorsanız ama yine de link vermek istiyorsanız bunun bir çözümü vardır. Nofollow olan linkler rel=”nofollow” niteliğini kullanarak Google’a ve diğer arama motorlarına linkin takip edilmemesi gerektiğini söylemektedirler. Takip edilmeyen bir backlink şu şekilde görünür:

Bu bir nofollow link

Takip edilmeyen linkler PageRank değerini geçirmezler. Bu nedenle sitelere arama motoru sonuç sayfasında daha üst sıralarda yer alma konusunda yardımcı olmazlar. Ancak Google, 2019 yılının Eylül ayında nofollow özelliğini geliştirdiğini açıklamıştır.

Nofollow ilk tanıtıldığında Google, bu şekilde işaretlenmiş hiçbir linki arama algoritmasında değer katan bir sinyal olarak görmemektedir. Ancak bu artık değişmiştir. Artık tüm link özellikleri, aramada hangi linklerin dikkate alınacağı veya hariç tutulacağı konusunda ipuçları olarak değerlendirilmektedirler.

İpucu olarak değerlendirilmek üzere yapılan bu değişiklik bazılarına göre farklı yorumlanmaktadır. Onlara göre, bazı durumlarda (bir otoriter haber platformunun site genelinde nitelik eklemesi gibi) Google’ın nofollow linklerin güveni aktarması söz konusu olmaktadır.

Dofollow Linkler

Oldukça basit bir şekilde izlenen link güven ileten link anlamına gelmektedir. Bu tür linklerde PageRank değeri aktarılmaktadır. Bu nedenle herhangi bir nofollow niteliğinin eklenmesi söz konusu değildir.

Dofollow linklerde herhangi bir takip et özelliği falan yoktur. Takip edilen backlink şöyle görünür:

Bu bir dofollow link

Sponsorlu veya Ücretli Link

Bazen, içeriğinizin bir parçasının tanıtılması veya ürünlerinizden birinin incelemesinin oluşturulması için bir blogcuya veya bir fenomene ödeme yapabilirsiniz. Para veya bir ürün veya hizmet bir link el değiştirdiyse, Google’ı bilgilendirmek için bir rel=”sponsored” özelliği eklenmelidir.

Bir link için para ödemek veya bir siteden link almak için hediye vermek Google’ın site yöneticisi yönergesini ihlal eden bir durumdur. Bunun tespit edilmesi durumunda sitenizin arama sonuçlarındaki sıralaması olumsuz yönde etkilenebilecektir.

rel=”sponsored” özelliği, sitenizin bu tür linklerden olumsuz etkilenmesini engeller. Sponsorlu bir backlink şöyle görünmektedir:

Bu bir sponsorlu link

UGC Linkleri

UGC linkleri 2019 yılında sunulan yeni özelliklerden birini temsil etmektedir. UGC kelime anlamı olarak kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği temsil etmektedir. UGC linkleri forumlardan ve blog yorumlarından gelen linkleri ifade etmektedir.

Bu özellik Google’a link bir site yöneticisi tarafından değil, bir kullanıcı tarafından yerleştirildiğini bildirmektedir. Bir UGC backlink şöyle görünmektedir:

Bu bir UGC linki

Yüksek Otoriteli Linkler

Sitenizin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için yüksek otoriteye sahip backlink oluşturmayı hedeflemeniz gerekmektedir. Tüm linklerin eşit olmadığını unutmayın. Google’ın algoritmasının bazı linklere diğerlerinden daha fazla güvendiği ortadadır.

Yüksek otoriteli backlinkler güvenilir kaynaklardan gelenlerdir. Bir gazeteden örnek olarak Google’ın Hürriyet’ten bir bağlantıya güveneceği anlaşılmaktadır öyle değil mi? Google’ın bunun gibi güven kazanmış yerleşik sitelerden gelen linklere güvenmektedirler.

Elbette, daha önce de belirtildiği gibi, Google’ın otoriteyi değerlendirme şekli PageRank algoritmasıdır. Ancak 2016 yılında PageRank’ın güncellenmesi durdurulmuştur. Bu nedenle söz konusu metrik herkese açık bir metrik olma özelliğini kaybetmiştir.

PageRank’ın ne olduğunu ve 2020 yılındaki link oluşturma çalışmaları için neden önemli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu konuda çok farklı kaynaklardan bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak bir linkin yüksek kalitede olup olmadığını değerlendirirken, güvenilirlik ve sitenin gerçek değeri olan kaliteli içeriğin paylaşılıp paylaşılmadığını göz önünde bulundurmalısınız.

Yazılım platformları tarafından kullanılan çeşitli metrikler olsa bile, bunlar Google tarafından kullanılan veya onaylanan metrikler değildir. Bunlar yalnızca bir alan adının otoritesinin göstergesidir. Basit bir otorite ölçüsü olarak, kendinize bir siteden veya yayından gelen bir onaya güvenip güvenemeyeceğinizi sorabilirsiniz.

Zararlı Linkler (Doğal Olmayan Linkler)

Yanlış linkler sitenizin Google’da sıralama yeteneğine zarar verebilirler. Bunlar zaten sahip olduğunuz sıralamaları olumsuz etkileyeceklerdir. Kötü linkler genellikle zararlı veya doğal olmayan linkler olarak adlandırılmaktadırlar.

Zararlı backlinkler, genellikle düşük kaliteli veya şüpheli sitelerden gelen veya Google’ın site yöneticisi yönergelerini doğrudan ihlal eden ve yalnızca arama motoru sıralamalarını değiştirmeye çalışanlardır. Bunların, nofollow veya sponsorlu özelliklerle işaretlenmemiş ücretli linkler, düşük kaliteli dizinlerden veya yer imleri sitelerinden gelen linkler, yaygın olarak kullanılan footer linkleri veya tam olarak eşleşen link metnini kullanan doğal olmayan linkler şeklinde açıklanmaları mümkündür.

Dilediğiniz zaman backlinklerinizi denetleyebilirsiniz. Onların potansiyel olarak zararlı veya doğal olmayan bir biçimde oluşturulmuş linkler olup olmadığına kanaat getirmek için çeşitli backlink denetim araçlarını kullanmayı düşünmelisiniz.

Bu tür araçlar, alan adınıza işaret eden ve sıralamanızı düşürebilecek zararlı bağlantıları analiz etmenize ve bunlardan kurtulmanıza yardımcı olabileceklerdir. Ayrıca araçlar ile Google Search Console hesabınız arasında bağlantı kurarak genel backlink profilinizi sağlığınızı kapsamlı bir şekilde gözden geçirebilirsiniz.

Analiz tamamlandıktan sonra, bir reddetme listesi oluşturmalı ve onu Google Disavow Tool aracına göndermelisiniz. Böylece Google’a ilgili link ile siteniz arasındaki bağlantıyı istemediğinizi bildirmiş olursunuz. Bunu genellikle önce site yöneticisiyle iletişime geçip olumsuz yanıt aldıktan sonra gerçekleştirmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Editoryal Olarak Yerleştirilen Linkler

Google, sitenin sahibi tarafından editoryal olarak yerleştirilen linkleri en büyük otoriteyle ödüllendirmekte ve otorite değerlerini diğer sitelere geçirmektedir.

Editoryal olarak yerleştirilen veya kazanılan link, bir gazetecenin veya web yöneticisinin, trafik ve otoriteyi hak ettiğini düşündüğü bir sayfaya link vermesi durumudur. Linkin nedeni, arama motoru algoritmalarını manipüle etmeye çalışmak değil, bir okuyucunun deneyimini geliştirmektir.

Backlinkler Neden Önemlidir?

Backlinkler her zaman çok konuşulduğunu görebileceksiniz. Bunların çabalarınızı iyileştirmeye odaklanmak için önemli olan bir alan olduğunu inkar etmenize gerek yoktur. Peki neden?